Adatinis šautuvas ,,Dreyse“

Rezervuoti vizito laiką
Užsakyti geros kokybės skaitmeninį vaizdą
Muziejus Vytauto Didžiojo karo muziejus
Fondas pagrindinis
Eksponato tipas šautuvas (kovos ginklas) 
Sritys istorija, karyba, sausumos pajėgos
Inventorinis numeris VDKM Gs 311
Matmenys ilgis (bendras be durtuvo) – 1421 mm
ilgis (bendras su durtuvu) – 1925 mm
ilgis (vamzdžio) – 910 mm
ilgis (bendras durtuvo) – 561 mm
ilgis (durtuvo geležtės (nuo movos)) – 504 mm
ilgis (durtuvo movos) – 53,5 mm
skersmuo (vidinis durtuvo movos) – 21 mm
plotis (durtuvo geležtės) – 19,5 mm
storis (durtuvo geležtės) – 10 mm
masė (be durtuvo) – 4,64 kg
masė (su durtuvu) – 5,04 kg
Medžiagos plienas  medis  žalvaris 
Atlikimo, pagaminimo technika liejyba  valcavimas  gręžimas  kalimas  pjovimas  šlifavimas 
Autentiškumas originalas 
Pagaminimo data 1855–1857 m.
Pagaminimo vieta Špandau, Prūsija

Aprašymas

Eksponato aprašymas

Adatinis šautuvas ,,Dreyse“ šliaužiamąja spyna, 1841 m. modelis, kalibras – 15,43 mm, Nr. 3171, Prūsija, Špandau, 1855–1857 m. Pėstininkų šautuvas.
XIX a. 5-ajame dešimtmetyje Prūsijos kariuomenė pirmoji Europoje buvo apginkluota graižtviniais iš drūtgalio užtaisomais šautuvais „Dreyse“. Šie ginklai šaudydavo popieriniais unitariniais šoviniais, sudarytais iš kulkos, parako ir kapsulės. Konstruktoriaus Johano Nikolauso fon Dreyzes  (Johann Nikolaus von Dreyse) sukurtas novatoriškos konstrukcijos šautuvas tapo viena reikšmingiausių naujovių šaunamųjų ginklų istorijoje. Jis sėmėsi patirties dirbdamas šveicaro ginklininko Žano Samuelio Paulio (Jean Samuel Pauly) įmonėje. Dreyze sukurtas šautuvas turėjo vamzdelio pavidalo šliaužiamąją spyną su adata, kurios judėdavo į priekį ir atgal spynos dėžutėje. Nuspaudus nuleistuką spynos mechanizmo veikiama ilga adata pramušdavo parako užtaisą ir suduodavo smūgį į kapsulę, po kurio įvykdavo parako užsidegimas. Prūsijos kariuomenė vertino naują ginklą ir stengėsi saugoti jo konstrukcijos duomenis paslaptyje, todėl iš pradžių dokumentuose įvardindavo jį „1841 m. modelio lengvuoju kapsuliniu šautuvu“ (leichtes Perkussionsgewehr Modell 1841) ir tik 1855 m. oficialiai pradėjo vadinti jį  „adatiniu 1841 m. modelio šautuvu“ (Zündnadelgewehr Modell 1841). Popierinio unitarinio šovinio ir šliaužiamosios spynos panaudojimas labai padidino šio ginklo greitošaudą. Adatinio šautuvo „Dreyse“ greitošauda lyginant su ankstesniais šautuvais padidėjo kelis kartus, siekdama 10–12 šūvių per minutę. Vienais pagrindinių šautuvo trūkumų buvo gana dažnai lūžtančios adatos ir šūvio metu iki galo nesudegusio šovinių tūtelių popieriaus likučiai, kurie teršdavo vamzdį paspartindami jo susidėvėjimą. Tačiau šie ginklo trūkumai nenustelbė pagrindinių jo privalumų. Šautuvų „Dreyse“ pagalba 1866 m. kare Prūsijos kariuomenės pėstininkai pademonstravo savo pranašumą ir galiausiai įveikė austrus ginkluotus tuo metu jau pasenusiais per laibgalį užtaisomais kapsuliniais šautuvais „Lorenz“. Ryškiausias prūsų adatinio šautuvo pranašumo pavyzdys 1866 m. liepos 3 d. Kionigreco (Königgrätz) mūšis. Šautuvus „Dreyse“ Prūsijos kariuomenė panaudojo ir 1870–1871 m. kare su Prancūzija, kurios kariuomenė jau buvo apginkluota naujais 1866 m. modelio šautuvais „Chassepot“. 
Vidinėje (kairėje) ginklo pusėje po taikikliu vamzdžio plokštumoje yra 585, kitoje 3171 / karūna / FW. Toje pačioje uokso pusėje yra: Erelis ir SPANDAU, spynos gale yra 171. Spynos galinėje pusėje yra sk. B  1  / 5 (apverstas) / 5. Išorinėje (dešinėje) ginklo pusėje spynos gale yra monograma su karūna, uokse – 1857. 1855. (abi datos apverstos). Toje pačioje ginklo pusėje uokse yra trys monogramos su karūnomis, vamzdžio plokštumoje po taikikliu šešios monogramos su karūnomis. Spynos rankenėlėje yra sk 71, rankenėlės pagrinde 67 / S. Priekinio apkausto apačioje yra D su karūna (monograma), antro apkausto – C su karūna, trečio apkausto D su karūna, nuleistuko – D su karūna. Prie nuleistuko įspausta monograma su karūna ir 71. Žalvarines dalis laikantys varžtai taip pat pažymėti sk. 71. Buožės pado apkausto viršuje yra monograma su karūna / 1. G. R. / 7. 160. Buožės apačioje įspausta N. Grūstuvo išplatėjusioje pusėje yra D su karūna. Ginklas su tribriauniu adatiniu moviniu durtuvu. Durtuvo geležtės plokštumoje prie movos yra: pusmėnulis / T. Kitoje geležtės pusėje monograma su karūna. Ginklo kakliuke, vidinėje pusėje yra 9.C.4 /8. Veržlės viršutinėje pusėje yra monograma su karūna. Ginklo apsodas ir buožė pagaminti iš šviesios spalvos medienos, lakuoti. Išorinėje ginklo pusėje buožėje yra II 370.

Kiti pavadinimai

Pagrindinis pavadinimas

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
Adatinis šautuvas ,,Dreyse“ daugiau informacijos...

Papildomi pavadinimai

Pavadinimas Kalba Tipas Data  
“Dreyse” bolt action needle gun, calibre – 15.43, Prussia, 1855-1857 anglų kalba  daugiau informacijos...

Informacija apie aprašą

Duomenis pateikė Laurynas Tamulynas