« Atgal

Pristatyta Ernsto Jüngerio knyga „Plieno audrose"

Gegužės 12 d. Kaune, Vytauto Didžiojo karo muziejuje, pristatyta knyga „Plieno audrose". Ernsto Jüngerio knyga išleista dar 1920 m., po Pirmojo pasaulinio karo ir dienoraščių pagrindu pasakoja apie mūšiuose patirtus jauno kario išgyvenimus. Pristatyme dalyvavo knygos vertėjas Laurynas Katkus, Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinų mokslų fakulteto dekanė Rūta Eidukevičienė ir rašytojas bei Lietuvos kariuomenės karys Ernestas Kuckailis. Pristatymą moderavo Vytauto Didžiojo universiteto istorijos mokslų daktaras profesorius Jonas Vaičenonis.


Knyga išleista beveik prieš šimtą metų, tačiau Lietuvos skaitytoją pasiekė tik šiemet. Iš vokiečių kalbos ją vertęs Laurynas Katkus sakė, kad tai galėjo įtakoti Europos prisiminimai apie Antrąjį pasaulinį karą, kurie kartais užgožia pirmojo karo išgyvenimus. Tačiau „Plieno audrose" buvo vienas pirmųjų romanų pasakojęs būtent apie karo išgyvenimus.
Pasak doc. dr. Rūtos Eidukevičienės, šioje knygoje susipina dvilypiškumas. Pavyzdžiui, nuostabūs gamtos vaizdinių aprašymai, autoriaus pamatyti fronte, ir žiaurios mūšių scenos, gėlių pieva ir kraujas ant žiedlapių. Dėl to R. Eidukevičienė sakė esanti patenkinta ir vertėjo atliktu darbu.


Lietuvos kariuomenės savanoris karys, buvęs Afganistane, Ernestas Kuckailis, jau ir pats yra parašęs keletą knygų karine tematika, todėl į Ernsto Jüngerio kūrinį žiūrėjo kaip rašytojas ir kaip karys, todėl gyrė kariškai lakonišką Jüngerio rašymo stilių.


Knygą išleido leidykla „Kitos knygos". Ji pristatyta šiemet vykusioje „Vilniaus Knygų mugėje". Knyga dalinai paremta pagal Europos Sąjungos programą „Kūrybiška Europa".


Ištrauka iš knygos:


„Tada pliūptelėjo nepaprastai smarki artilerijos ugnis. Žemė čiurkšlėmis lėkė iš įvairiaspalvių dūmų kamuolių, o duslus giliai įsirausiančių sprogmenų urzgimas pynėsi su aukštu metaliniu džerškesiu, primenančiu rąstus pjaunančio diskinio pjūklo garsą. Geležiniai luitai neįtikėtinu tankumu šniokštė artyn, tarp jų mirgėjo dainuojantys skeveldrų debesys."

Plieno audrose, 258 psl.


Knygą galima įsigyti čia: http://bit.ly/1sjdSIC